Ako zvýšiť vaše šance na počatie potomka
Väčšina párov predpokladá, že môžu mať dieťa, kedy chcú. Aká malá je v skutočnosti na túto radosť do života šanca, si však uvedomia až po tom, čo sa o to chvíľu neúspešne pokúšajú. Napríklad k oplodneniu vajíčka môže dôjsť len počas ovulácie, takže šanca otehotnieť je len 4 až 5 dní v mesiaci. Okrem toho vek, nepravidelný menštruačný cyklus a existujúce ochorenia znižujú vaše ďalšie šance.
Ak túžite po malej ratolesti a nedarí sa vám, skúste odstrániť faktory, ktoré tento proces ovplyvňujú.
Dávajte pozor na malé faktory s veľkým vplyvom
Ľudská reprodukcia je veľmi náchylná na poruchy. Pretože aj malá chyba v dozrievaní vaječných buniek, tvorbe spermií alebo oplodnení môže zničiť vyhliadky na tehotenstvo na ďalšie štyri týždne.
Plodnosť má navyše svoju prirodzenú hranicu, a preto sa šance žien nad 30 rokov znižujú. V 35. roku je pravdepodobnosť otehotnenia len polovičná ako v 25. Biologické hodiny však tikajú nielen ženám, ale aj mužom po 30. roku života postupne klesá plodnosť. Dôvodom môže byť napríklad dlhodobá erektilná dysfunkcia.
Okrem toho môže nepravidelný menštruačný cyklus ešte viac oddialiť tehotenstvo, pretože určenie plodných dní môže byť ťažšie.
Nepremeškajte ten správny čas
Časové okno je veľmi malé, pretože žena môže otehotnieť len v určitom bode mesiaca. Presnejšie, k oplodneniu môže dôjsť iba počas ovulácie. A tú nie je ľahké presne určiť alebo o nej vedieť. Pomôcť môžu špeciálne cyklopočítače, takzvané ovulačné testy alebo metóda merania bazálnej teploty, pri ktorej sa ovulácia zisťuje cez telesnú teplotu. Vo všeobecnosti však platí, že s najväčšou pravdepodobnosťou otehotniete medzi 9. a 16. dňom 28-dňového cyklu.
Spermie však v ženskom tele prežívajú dva až päť dní, takže najväčšia šanca mať dieťa je dva dni pred ovuláciou a jeden deň po nej. Ak si chcete ušetriť počítanie, doprajte si pravidelný sex 🙂
Dbajte na svoj zdravotný stav a zdravý životný štýl
Plodnosť môžu negatívne ovplyvniť rôzne choroby, medzi ktoré patria napríklad pohlavné choroby, infekčné choroby a choroby látkovej premeny. Nedostatočná alebo hyperaktívna štítna žľaza má negatívny vplyv na ženskú plodnosť, pretože štítna žľaza a pohlavné hormóny sú prepojené regulačným okruhom.
Ale nielen ženy by sa mali starať o svoje zdravie a chodiť na pravidelné prehliadky. Často môže šance na počatie skomplikovať nepríjemná bolesť panvového dna u pánov. Dbajte preto aj pravidelnými preventívnymi prehliadkami a zdravým životným štýlom na svoje zdravie a dostatok pohybu.