Sprievodca pôrodom – 2. časť
Keď plod postúpil z panvového vchodu do pôrodného kanála, žena začne jeho hlavičku pociťovať ako cudzie teleso, čo ju dráždi na tlačenie. Začína sa druhá fáza pôrodu, ktorá je charakteristická úplným otvorením pôrodných ciest. Dieťatko už bude čoskoro so svojou mamou.
2. Vypudzovacia fáza
Ako z názvu vyplýva, v tejto fáze sa o slovo hlásia vypudzovacie kontrakcie, v dôsledku ktorých dieťa úplne vystúpi z pôrodných ciest. V prípade prvorodičiek môže trvať samotný pôrod približne dve hodiny, viacnásobné rodičky sa s ním popasujú rýchlejšie. Žena sama si určuje polohu, ktorá je pre ňu najlepšia. Najčastejšie ide o polohu na chrbte s prikrčenými a doširoka roztvorenými nohami. Žena nesmie tlačiť, kým sa vyšetrením nezistí, že hlavička už dokončila vnútornú rotáciu. Preto musí bolesť pri kontrakciách predýchať rýchlym a povrchným dýchaním. Keď už lekár určí, že sú splnené všetky potrebné podmienky, žena začne tlačiť – celou silou do konečníka ako pri stolici, čo jej prinesie úľavu.
Kedy treba nastrihávať?
Personál sleduje a riadi prechod hlavičky a tela dieťatka, aby všetko prebehlo čo najšetrnejšie. Ak však dochádza k napínaniu hrádze, pričom jej koža výrazne bledne, ide o riziko pretrhnutia. Vtedy sa musí hrádza nastrihnúť (epiziotómia). Pri maximálnom napätí hrádze počas kontrakcie je nastrihávanie úplne bezbolestné. Ak ho treba vykonať mimo kontrakcie, použijú sa lokálne znecitlivejúce prostriedky.
Bábätko je na svete
Novopečený člen rodiny zostáva po pôrode spojený pupočníkom s placentou a bezprostredne po pôrode ho priložia k matkinej hrudi, aby s ňou mohol nadviazať prvý kontakt. Tento okamih je nesmierne dôležitý, tak pre matku, ako aj pre dieťa. Prítomný pediater skontroluje bábätko, či je všetko v poriadku. Následne dieťatko utrú, označia, skontrolujú mu podviazanie pupočníka, do očiek mu aplikujú kvapky a zabaleného ho uložia do postieľky vedľa mamy.
Aj placenta musí ísť von
Poslednou fázou je pôrod placenty, ktorý trvá od 5 minút do jednej hodiny. Maternica sa opäť začne sťahovať a z jej stien sa bude odlupovať placenta. Žena začne tlačiť, keď ju lekár vyzve. Pôrod placenty je bezbolestný, následne lekár placentu dôsledne prezrie, aby zistil, či náhodou v maternici nezostali jej zvyšky. Nasleduje vyšetrenie ženy, ktorej zavedú pôrodnícke zrkadlá a skontrolujú, či nedošlo k poraneniu krčka maternice, stien pošvy alebo pošvového vchodu, všetky prípadné poranenia sú ošetrené. Ak bolo vykonané nastrihnutie hrádze, po lokálnom znecitlivení sa chirurgicky zošije. Žene ešte odmerajú tlak a teplotu, môže sa napiť a oddýchnuť si. Dve hodiny ešte musí zostať na lôžku pod dohľadom, až potom je prevezená na oddelenie šestonedelia.