Na aký hudobný nástroj mám prihlásiť svoje dieťa?
Základná umelecká škola alebo ZUŠ, to je miesto, kde môže vaše dieťa rozvíjať a zdokonaľovať svoj talent. Napríklad hudobný. Niektoré deti majú nadanie brnkať svojim rodičom na nervy, niektoré majú nadanie v budúcnosti hrať na bicie alebo klarinet. Práve tieto talenty patria na ZUŠ. Kto vie, možno budú mať raz aj svoju vlastnú kapelu. To budú potrebovať už aj kvalitný zosilňovač, aby sa ich skladby ozývali celou koncertnou sálou. Zdá sa vám, že predbiehame udalosti? Verte či nie, utečie to tak rýchlo, že sa ani nenazdáte a budete tlieskať svojmu dieťaťu minimálne na prvej besiedke. Poďme ale teda pekne postupne. Čo nás čaká ako prvé a na čo treba myslieť pri zápise do ZUŠ?
Na aký hudobný nástroj mám prihlásiť svoje dieťa?
Ako asi azda vo všetkom a vo výbere hudobného nástroja by sme mali v prvom rade počúvať svoje dieťa. Pomôcť vám môžu napríklad krátke ukážky hudobných nástrojov. Skúste svojmu dieťaťu pustiť najskôr zvukové nahrávky nástrojov a nechajte ho vybrať si, ktorý zvuk sa mu páčil najviac. Z úzkeho výberu napríklad troch nahrávku mu neskôr ukážte aj videozáznam, ktorý prislúchal zvuku, aby dieťa videlo ako nástroj vyzerá a akou technikou sa naň hrá. Možno sa mu bude na prvé počutie páčiť flauta, no keď zbadá že je to dychový nástroj, na ktorý sa hrá ústami, môže ho to z nejakého dôvodu odradiť. Deti sú rozmanité a ich preferencie tiež. Ak máte v rodine alebo medzi známymi niekoho, kto hrá na hudobný nástroj, ktorý sa vaše dieťa vybralo, neváhajte a smelo poproste danú osobu, či bola ochotná venovať pár minút krátkej ukážke pre vaše dieťa. Ak to bude možné, dieťa si môže nástroj vyskúšať alebo ohmatať. Lepšie raz vidieť ako stokrát počuť.
Aké formy štúdia existujú?
1) Prípravné štúdium určené pre nadané deti predškolského veku (od 4 rokov – štúdium trvá najviac 2 roky a pre deti 1. ročníka ZŠ – trvá najviac 1 rok)
2) Základné štúdium (I. stupeň) pre deti vo veku počas plnenia povinnej školskej dochádzky – členené na dve časti:
- a) 1. časť má najviac 4 ročníky a časovo sa zhoduje s 1. stupňom ZŠ – dieťa absolvovaním získava primárne umelecké vzdelanie – dostáva vysvedčenie s doložkou (zodpovedá veku 7-10 rokov)
- b) 2. časť má 4 ročníky – môže mať aj 5 ročníkov – časovo sa zhoduje s 2. stupňom ZŠ (alebo nižšími ročníkmi 5- až 8-ročných gymnázií). Absolvovaním získavajú deti nižšie sekundárne umelecké vzdelanie – dostáva vysvedčenie s doložkou (zodpovedá veku 11-15 rokov)
3) Základné štúdium (II. stupeň) má najviac 4 ročníky a nadväzuje na I. stupeň štúdia (zodpovedá veku 16-19 rokov)
4) Rozšírené štúdium je určené žiakom, ktorí začnú štúdium vo vyššom veku, alebo žiakom, ktorí sa pripravujú na (talentové skúšky) štúdium na SŠ alebo VŠ s pedagogickým či umeleckým zameraním
5) Štúdium pre dospelých s najviac 4 ročníkmi (v niektorých ZUŠ s možnosťou predĺženia)
Talentové skúšky
Prijatiu na každú ZUŠ predchádzajú talentové skúšky. Každá ZUŠ má väčšinou na svojej webovej stránke vypísané podmienky prijatia a obsah talentových skúšok. V zásade, ak sa jedná o hudobný odbor, sa jedná o tieto základné predpoklady:
- hudobný sluch – zaspievať zahraný tón
- rytmické cítenie – tlieskaním opakovať rytmický úsek
- spev ľudovej alebo detskej piesne
- pri skúške sa tiež zisťujú fyzické predpoklady ku hre na určitý hudobný nástroj