Sprievodca pôrodom
Ste zvedavá, čo vás čaká a neminie na pôrodnej sále? Príchod nového človiečika na tento svet v zásade prebieha v troch fázach. Krôčik po krôčiku sa teda pozrime na to, ako veľká udalosť s názvom pôrod vyzerá.
1. Fáza otvárania
Viacero žien pociťuje náznaky, že sa deň D skutočne priblížil, už približne 2-3 týždne vopred. Prejavujú sa ako nepravidelné sťahy, ktoré sú slabé a postupne ustávajú. Pôrod začína pravidelnými sťahmi maternice, pri ktorých dochádza k otváraniu krčka maternice. Preto sa prvá fáza pôrodu označuje ako otváracia. Žena pociťuje tlak v podbrušku a krížoch, pričom intervaly medzi jednotlivými kontrakciami sa skracujú. Pravidelné sťahy spôsobujú odtok plodovej vody a práve toto je okamih, kedy rodičku prevezú na pôrodnú sálu, kde jej vykonajú vonkajšie a vnútorné pôrodnícke vyšetrenie. V závislosti od nálezu lekár určí vhodný spôsob prípravy. Ak žena súhlasí, čiastočne jej oholia vonkajšie rodidlá, urobí sa výplach konečníka, po ktorom nasleduje osprchovanie. Samozrejme, v prípade pokročilého nálezu sa takáto príprava nerealizuje.
Spriechodnenie pôrodných ciest
Kontrakcie sú sťahy, pri ktorých sa maternica zdvíha a jej zadná časť vyvíja tlak na chrbticu, predná vyduje bruško. Sleduje sa frekvencia kontrakcií, ich pravidelnosť, intenzita a trvanie. Kontrakcie majú za následok uvoľňovanie a spriechodnenie pôrodných ciest. Je dôležité, aby žena počas kontrakcií pravidelne a správne (to znamená povrchne) dýchala. Pri bolesti si môže sama masírovať kríže, alebo jej v tom pomáha partner. Bolesti pri kontrakciách spôsobuje maximálne napínanie svalov dolnej časti maternice, pričom sa stláčajú cievy. Po celý čas sa o rodičku stará personál. Keď kontrakcia ustúpi, žena sa na lôžku uvoľní a dýcha pravidelne.
A je tu hlavička
Postupné a šetrné zostupovanie hlavičky dieťatka si vyžaduje istý čas, preto aj doba prvej fázy je rôzna – prvorodičkám zaberie približne 6 – 8 hodín, viacnásobné rodičky majú pôrodné cesty spriechodnené rýchlejšie. Keď hlavička vstúpi do panvy, je dobré, ak žena zmení polohu a môže sa aj pohybovať po izbe. Nasledovať bude postup plodu z panvového vchodu do pôrodného kanálu, až po jeho výstup z pôrodných ciest.
Pokračovanie priebehu pôrodu TU.